Co zrobić, gdy świeci się kontrolka „ABS”?

Data dodania: 13.04.2017


System ABS odpowiada za odblokowanie kół podczas gwałtownego hamowania. Jego działanie pomaga nam zachować kontrolę nad pojazdem w ekstremalnych warunkach. Jednak co zrobić, gdy świeci się kontrolna „ABS”?

Kontrolka sytemu ABS znajduje się na desce rozdzielczej zaraz obok prędkościomierza. To, że się świeci niekoniecznie oznacza, że potrzebna jest natychmiastowa naprawa mechanizmu. Uruchomienie kontrolki może być spowodowane przez problemy, które mogą być niezwiązane są z systemem automatycznego odblokowywania kół. Przykładowo, może być za to odpowiedzialny hamulec ręczny, niski poziom płynu hamulcowego lub awaria zaworów hydraulicznych.

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest system hamulcowy. Aby mechanizm działał prawidłowo potrzebuje odpowiedniej ilości płynu hamulcowego. Jeśli poziom substancji jest poprawny, należy sprawdzić czy zgadza się ciśnienie hydrauliczne. Nierównowaga może doprowadzić do poważnych konsekwencji takich jak awaria systemu hamulcowego. Oznacza to, że podczas jazdy samochodem hamulce mogą nie zadziałać, a zagrożenie rośnie razem z osiąganą prędkością. Jeśli nie zadbamy o poprawną ilość płynu hamulcowego oraz o odpowiednie ciśnienie hydrauliczne, będziemy mieli problem z kontrolowaniem pojazdu.

wypożyczalnia samochodów Kołobrzeg

Następnie sprawdzamy węzły hydrauliczne. Dwuobwodowy układ hydrauliczny posiada wiele zalet, jedną z nich jest to, że w przypadku awarii jednego układu, w sytuacji ekstremalnego hamowania może zadziałać drugi, co pozwoli na bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Struktura mechanizmu umożliwia uruchomienie jednego z układów, nawet gdy drugi okaże się wadliwy. Jeśli zauważymy, że układ jest uszkodzony, możemy dokonać wymiany części, jednak jeśli kontrolka systemu ABS dalej się świeci, problem może okazać się o wiele bardziej poważny. Przykładowo, mogło dość do awarii przewodów hamulcowych. Jeśli używamy wypożyczonego auta, musimy bezwzględnie poinformować wypożyczalnię o awarii i nie dokonywać żadnych wymian sami. Firmy takie jak Fado zapewniają udostępnienie nowego, sprawnego pojazdu w przypadku wypadku i awarii, więc nie musimy się martwić o to, że stracimy środek transportu.

Jeśli sprawdzimy wymienione wyżej układy i naprawimy wszystkie znalezione usterki, a kontrolka nie przestaje się świecić należy zgłosić się do serwisu, gdzie specjaliści przeprowadzą pełny i przede wszystkim profesjonalny przegląd naszego samochodu. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć wszelkich awarii, których przyczyn mogliśmy nie odkryć w trakcie domowego przegląd. W przypadku, gdy podejmujemy się wynajmu auta, wypożyczalnia samochodów jest obowiązana do udostępnienia nam w pełni sprawnego auta. Korzystając z usług profesjonalistów możemy mieć pewność, że jazda samochodem będzie bezpieczna oraz, że bezpiecznie dotrzemy do celu.