Korzystanie z trójkąta ostrzegawczego

Data dodania: 18.09.2017


Kiedy dochodzi do wypadku samochodowego bardzo ważne jest, abyśmy zapewnili bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom zdarzenia. Aby ostrzec innych uczestników ruchu o wypadku musimy zastosować się do pewnych środków ostrożności. Dlatego podpowiadamy, jak wyglądać powinno korzystanie z trójkąta ostrzegawczego.

W naszym aucie obowiązkowo musi znajdować się gaśnica jednokilogramowa oraz trójkąt ostrzegawczy. W przypadku braku tego niezbędnego elementu wyposażenia nie tylko narażamy się na wysokie kary, ale także uniemożliwiamy prawidłowe zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanym i uczestnikom ruchu. Odpowiednie akcesoria znajdziemy również w autach służbowych oraz tych pochodzących  z wypożyczalni samochodów osobowych Szczecin.

Nieplanowany postój, usterkę lub wypadek obowiązkowo musimy zasygnalizować wystawieniem trójkąta ostrzegawczego. Dokładna lokalizacja miejsca nie ma znaczenia, ponieważ wszędzie objęci jesteśmy tym obowiązkiem, zarówno w mieście, na drodze poza terem zabudowanym, na drogach ekspresowych, jak i autostradach. Ze względu na zmienność parametrów ustawienia w zależności od rodzaju drogi, na jakiej się znajdujemy nie każdy kierowca pamięta jak prawidłowo ustawić trójkąt na drodze. W terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy musi być umieszczony tuż  za pojazdem lub na nim, na wysokości nie wyższej nić metr. W terenie niezabudowanym trójkąt stawiamy w odległości 30-50 metrów od pojazdu. Natomiast na autostradzie umieszczamy przedmiot ostrzegawczy 100m za pojazdem. Warto zaznaczyć, że gdy do zdarzenia doszło za zakrętem, trójkąt należy ustawić na zakręcie, aby był widoczny dla zbliżających się uczestników ruchu.

W momencie gdy zatrzymujemy się w miejscu niedozwolonym obowiązuje nam zasada ostrzegania innych. To własnie ona nakłada nan nas obowiązek ustawienia trójkąta w odpowiedniej odległości, ponieważ jest on informacją dla innych uczestników ruchu o niedogodnościach na drodze. Dzięki temu mogą oni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do miejsca zdarzenia.

Za brak sygnalizowania postoju, awarii lub wypadku, a także za niewłaściwe wykonanie tej czynności grozi mandat karny. Dlatego warto pamiętać, że obowiązkowo musimy oznaczyć miejsce zdarzenia oraz, że trójkąt zawsze musi znajdować się w bagażniku. Wypożyczalnie samochodów, takie jak fadoauto.pl, oraz wszyscy pracodawcy mają obowiązek wyposażyć swoje auta w podstawowe elementy wyposażenia, dlatego nie powinniśmy się martwić, że tych akcesoriów zabraknie podczas wakacyjnej wyprawy lub wyjazdu służbowego.

Wypożyczalnia samochodów Szczecin

Fado