Samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku – kiedy i jak

Data dodania: 20.09.2016


Kolizja na drodze nie jest niczym przyjemnym – w najlepszym przypadku takie zdarzenie kończy się nerwami, stresem i poobijanym samochodem. Każdy, kto na co dzień korzysta ze swojego pojazdu, aby dojeżdżać do pracy, odwieźć dzieci do szkoły, czy wypełniać jakiekolwiek inne zobowiązania wie, że nawet jeden dzień bez dostępu do auta jest prawdziwą męczarnią. Dlatego jeśli przydarzył nam się na drodze wypadek, spowodowany przez innego kierowcę warto skorzystać z możliwości wynajmu – oto jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy.

Kiedy należy nam się auto zastępcze

Zgodnie z polskim prawem każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek ubezpieczenia go od odpowiedzialności cywilnej (OC). W przypadku stłuczki czy kolizji na drodze, spowodowanej przez innego kierowcę mamy prawo dostępu do samochodu zastępczego. Koszty takiego wynajmu pokrywa właśnie obowiązkowe ubezpieczenie OC sprawcy wypadku.

Koszty wynajmu pojazdu z wypożyczalni samochodów mogą też być refundowane w ramach ubezpieczenia autocasco, czyli AC. Jest to jednak świadczenie dobrowolne, a w praktyce niewielu kierowców decyduje się na jego wykupienie. Tym bardziej, że ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach mówi jasno, że kierowca, który nie dopełni obowiązku opłacenia składki OC podlega karom finansowym, które egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Czy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów wynajmu

Każdy, kto musiał się chociaż raz mierzyć z formalnościami i biurokracją wie, że pomyślne załatwienie swojej sprawy rzadko kiedy bywa bezproblemowe czy przyjemne. Nie inaczej bywa z dochodzeniem swoich praw w kwestii dostępu do samochodu zastępczego z OC sprawcy. Żeby otrzymać auto zastępcze należy zgłosić odpowiedni wniosek do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca kolizji ma wykupioną polisę. Jako osoba poszkodowana możemy wnioskować o wydanie pojazdu zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu samochodów z wypożyczalni.

Zazwyczaj wypożyczalnia samochodów zajmuje się dopełnieniem większości spraw formalnych związanych z wydaniem pojazdu na koszt sprawcy kolizji. Wtedy po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela udajemy się do wypożyczalni, gdzie niezbędne będzie podanie numeru szkody oraz polisy sprawcy. W tym przypadku wszelkie rozliczenia są dokonywane między firmą ubezpieczeniową a wypożyczalnią.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku, samochód zastępczy jako standard cywilizacyjny należy się zarówno osobom prowadzącym działalność gospodarczą, w której wykorzystywali oni pojazd mechaniczny, który został uszkodzony w wyniku wypadku, jak i w celach prywatnych. Warto jednak wnioskując do ubezpieczyciela podać konkretny powód, dla którego auto jest nam niezbędne na co dzień – niezależnie od tego czy będą to dojazdy do miejsca pracy czy odwożenie dzieci do szkoły.

Z jakiej wypożyczalni samochodów możemy wybrać pojazd

Zasadniczo nie ma żadnych wytycznych odnośnie tego z jakiej firmy wynajmiemy pojazd. Warto więc wybrać miejsce, które znajduje się dość blisko naszego miejsca zamieszkania, dzięki czemu auto dostaniemy w jak najkrótszym czasie. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem będzie współpraca z firmą, w której można dokonać rezerwacji interesującego pojazdu przez internet. Tego typu usługi proponuje na przykład wypożyczalnia samochodów w Szczecinie – wystarczy za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej wybrać interesujący nas model samochodu oraz termin wynajmu i sprawdzić dostępność oferty.

Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z oferty wypożyczalni samochodów, kiedy firma taka sama podkreśla, że zajmuje się tym w ramach swojej działalności. Będzie to gwarancja tego, że wszelkie formalności zostaną prawidłowo i szybko dopełnione.

Jaki pojazd zastępczy otrzymamy

O ile w kwestii wyboru wypożyczalni samochodów nie ma ograniczeń, o tyle trzeba się liczyć z tym, że istnieją ściśle określone wytyczne dotyczące samego auta zastępczego. Wynajmowany samochód zastępczy musi być podobnej klasy, co nasze uszkodzone auto. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli poszkodowany w kolizji zdecyduje się na wynajem samochodu w Szczecinie i wybierze pojazd o dużo wyższej klasie niż auto, którego jest właścicielem może się spodziewać z odmową zwrotów kosztów wynajmu ze strony ubezpieczalni lub ograniczoną refundacją kwoty za wypożyczenie auta.


Polecamy: Fado Wypożyczalnia Samochodów