Wskazówki przed wynajęciem samochodu

Data dodania: 20.09.2016


Obecnie trudno jest wyobrazić sobie dzień bez takich dóbr jak telefon z dostępem do internetu, komputer czy chociażby samochód. Bezpieczne, sprawne auto jest podstawą funkcjonowania wielu firm, ale również dla osób prywatnych dzień bez samochodu stanowi nie lada wyzwanie. Często w sytuacji, w której z jakichś powodów nie mamy możliwości korzystania z własnego pojazdu lub po prostu nie posiadamy swojego auta korzystamy z usług wypożyczalni samochodów. Na co uważać decydując się na wynajem auta?

Kto może wynająć samochód

Standardowym obostrzeniem, jakie stosuje niemal każda wypożyczalnia samochodów jest przyjęte ograniczenie wiekowe dla potencjalnych klientów. Zazwyczaj pojazdy wynajmowane są osobom powyżej 21 roku życia.

Oczywiście wynajem samochodów w Szczecinie jest możliwy dla osób, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Również w tym przypadku zazwyczaj obowiązuje Problem z wynajęciem pojazdu mogą mieć świeżo upieczeni kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy. Niektóre firmy przewidują możliwość wynajmu aut dla takich klientów, jednak wiążą się z tym wyższe koszty usługi lub kaucji.

Ze spraw czysto formalnych niezbędne będą dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem, a w przypadku firm dodatkowo wpis do ewidencji działalności gospodarczej/ KRS, NIP, REGON.

Wydanie pojazdu

Bardzo ważne jest to, aby przed wynajęciem samochodu zwrócić uwagę na zapisy umowy w zakresie wydania i zwrotu pojazdu. Wypożyczalnia samochodów w Szczecinie zwraca uwagę na to, że w momencie przekazania auta klientowi sporządzany jest protokół, w którym opisany jest stan pojazdu. Obie strony podpisują się na tym dokumencie, który stanowi później podstawę do rozliczeń przy zwrocie auta. Warto dokładnie zapoznać się z treścią takiego protokołu i zweryfikować czy zawarte tam informacje są zgodne z rzeczywistością. Jeżeli samochód ma jakiekolwiek rysy czy wgniecenia, które nie są zawarte w dokumentacji nie zdziwmy się, jeśli zwracając pojazd wypożyczalnia będzie chciała obciążyć nas kosztami likwidacji takiej szkody.

Zwrot samochodu

Jeśli chodzi o zwrot auta to powszechnie przyjętym rozwiązaniem jest przekazanie pojazdu w takim samym stanie, w jakim wyjechaliśmy nim z wypożyczalni samochodów. Zazwyczaj oznacza to po prostu zwrot czystego, zatankowanego auta z kompletem dokumentów. Jeśli najemca nie dotrzyma tej części umowy do ostatecznej kwoty za wynajem samochodu doliczane są odpowiednie kary.

Równie ważne jest dotrzymanie terminu zwrotu pojazdu – w przypadku przekroczenia ustalonej daty naliczane są opłaty dodatkowe. Podobne będą skutki zwrotu pojazdu z jakimikolwiek uszkodzeniami – najemca będzie ponosił koszty związane z usunięciem takich usterek.

Limit przebytych kilometrów

Wynajem samochodów może obejmować szeroką gamę pojazdów – małe auta miejskie, kompakty, pojazdy rodzinne czy pojemne samochody dostawcze. W zależności od tego w jakich celach klient decyduje się na wypożyczenie pojazdu, zazwyczaj można wybrać jedną z dwóch możliwości umowy o wynajem. Pierwsza z nich zakłada dobowy limit kilometrów, po przekroczeniu którego wypożyczalnia samochodów nalicza dodatkowe opłaty. Alternatywą jest wynajem pojazdu bez limitu kilometrów – wtedy cena za wypożyczenie jest nieco wyższa, ale nie obowiązują nas żadne ograniczenia, jeśli chodzi o przebyty dystans.


Sprawdź ofertę wynajmu samochodów dostawczych: fadoauto.pl