Zagrożenia płynące z użycia aerozoli

Data dodania: 13.04.2017


Bezpieczeństwo jazdy samochodem opiera się na ciągłym utrzymywaniu pojazdu w dobrym stanie technicznym i reagowaniu na wszelkie odchyły od normy w pracy poszczególnych mechanizmów. Niebezpieczne może okazać się przechowywanie pewnych przedmiotów we wnętrzu auta np. aerozoli. Niezależnie od tego, jaki dokładnie będzie to produkt, nie należy go trzymać
w samochodzie. Wyjaśniamy zagrożenia płynące z użycia aerozoli.
Przechowywanie aerozoli w niesprzyjających warunkach np. przegrzanych pomieszczeniach, może prowadzić do nieprzewidywalnych eksplozji. Wiele puszek aerozolowych, niezależnie od ich zawartości, posiada oznaczenie informujące
o sposobie ich przechowywania. Informacja mówi, że puszki aerozolowe nie mogą być podatne na temperaturę większą niż 50°C. W czasie letnim, kiedy temperatury potrafią sięgać prawie 40°C, w zamkniętym aucie osiągają aż 55°C lub więcej. Przetrzymywanie aerozoli w takich warunkach jest surowo zabronione. Pozostawienie puszki w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do jej eksplozji, która spowoduje poważne obrażenia na ciele pasażerów.

wypożyczalnia samochodów Kołobrzeg

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym należy trzymać aerozole poza samochodem. Jeśli jednak któryś z produktów jest niezbędną częścią wyposażenia auta, trzeba trzymać go w bagażniku w odpowiednim zabezpieczeniu. Wszelkie inne puszki aerozolowe kierowca musi usunąć z samochodu i pilnować, by nie znalazły się tam z powrotem, szczególnie w okresie letnim.
Dlatego jeśli przejmujemy używane lub służbowe auto należy spytać poprzedniego użytkownika, czy w wyposażeniu auta nie ma żadnych puszek aerozolowych. Jeśli nie udzieli nam takich informacji, będziemy musieli przeszukać auto na własną rękę. Może się tak zdarzyć, że puszka utknie pod siedzeniem kierowcy lub pasażera – tam powinniśmy szukać w pierwszej kolejności. Kiedy korzystamy z usług wypożyczalni samochodów, również warto sprawdzić, czy nic w nim nie zostało po poprzednich użytkownikach. Jest bardzo prawdopodobne, że pracownicy wypożyczalni opróżnią auto z takich przedmiotów podczas sprzątania, jednak ostrożności nigdy za wiele.
Bezpieczeństwo w aucie nie zależy jedynie od umiejętności i stylu jazdy kierowcy. Wiele sytuacji warunkuje nasze przygotowanie i wyposażenie auta, a także sprawne działanie wszystkich mechanizmów. Dlatego bardzo istotna jest rozwaga podczas wybierania produktów pielęgnacyjnych do auta oraz unikanie przechowywania w aucie substancji łatwopalnych lub wybuchowych, takich jak aerozole.