Zamarznięta szyba w samochodzie – co robić?

Data dodania: 28.03.2017


Kiedy przyjdzie zima, możemy cieszyć się śnieżną pogodą i wykorzystać ją do uprawiania różnych sportów, za którymi tęsknimy w porze letniej. Do takich aktywności zalicza się m.in. jazda na nartach, jazda na snowboardzie, jazda na łyżwach, a dla kierowców zimowym sportem jest codzienna walka ze skutymi lodem szybami. Podpowiadamy, jak szybko poradzić sobie z zamarzniętą szybą.

Pierwszą rzeczą jaka powinniśmy zrobić jest uruchomienie silnia, dzięki czemu samochód zacznie ogrzewać się od środka. Zabiera to jednak sporo czasu, podobnie jak potraktowanie lodu skrobaczką samochodową i bardzo często kierowcy decydują się na odsłonięcie jedynie lewej części przedniej szyby. Takie rozwiązanie jest bardzo nierozsądne i nie zapewnia nam odpowiedniej do jazdy widoczności.

Niezależnie od tego czy korzystamy z usług wypożyczalni samochodów, czy jeździmy autem służbowym lub mamy swój własny pojazd, musimy zadbać o bezpieczeństwo jazdy i dogodną widoczność. Istnieje kilka prostych, domowych sposobów, które mogą nam pomóc w szybkim usunięciu lodu ze wszystkich szyb.  Jednym z nich jest połączenie wody z winegretem, w proporcjach 1:3, a następnie przelanie mieszanki do butelki ze spryskiwaczem. W ten sposób otrzymaliśmy poręczny preparat, który spowoduje topnienie lodu. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką, aby składniki się połączyły, a następnie spryskać całą oblodzoną powierzchnię preparatem., a lód stopniowo zacznie się topić. Wiele osób używa winegretu do czyszczenia okien, dlatego możemy mieć pewność, że nie wpłynie on negatywnie na stan techniczny szyb samochodowych. Jeśli lubimy długo spać lub chcemy zaoszczędzić kilkadziesiąt cennych minut podczas porannego rytuału warto spryskać szyby mieszanką dzień wcześniej. Preparat zapobiegnie tworzeniu się grubych warstw lodu na powierzchni szyb w ciągu nocy.

vcar.kolobrzeg.pl

Należy pamiętać, że winegret jest substancją o kwasowym odczynie, dlatego trzeba używać go z rozwagą. Zbyt częste używanie takiego preparatu może doprowadzić do wyżerania się lakieru, a także spowodować powstawanie małych dołków na powierzchni szyby. Jeśli wypożyczamy auto np. z firmy Fado, nie możemy dopuścić do powstawania takich uszkodzeń, ponieważ generują one niepotrzebne koszty. Musimy upewnić się, że używamy odpowiedniej ilości substancji, wystarczającej do rozpuszczenia lodu.

Jeśli w okresie zimowym nie przykryjemy auta odpowiednią tkaniną lub nie schowamy go do garażu, szyby na pewno zamarzną w ciągu nocy. Mimo że nie możemy kontrolować pogody, możemy upewnić sie, że samochód, którym jeździmy jest bezpieczny. Dlatego warto mieć pod ręką butelkę domowego preparatu i w kilka minut zapomnieć o problemie. Oczywiście pod warunkiem, że używamy rozważnie i w odpowiedni sposób.